Altın Yılına Giriş! Yatırımcıları 2024’e Nasıl Hazırlanmalı?

Jeopolitik gerginliklerin daha da yükseldiği ortamda yatırımcıların daha çok eğilim gösterdiği güvenli liman altının 2024’te nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Altındaki fiyat hareketlilikleri kapsamında ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları yakından takip ediliyor.

2000 dolar seviyesini geçmeyi başaran ons altın, en büyük gücü FED’in 2024’te faiz indirimi yapacağına yönelik beklentilerden aldı. Rusya-Ukrayna savaşı ve Orta Doğu’da tüm dünyanın odaklandığı İsrail – Filistin çatışmaları, varlıklar üzerindeki fiyatlamaları doğrudan etkiliyor.

Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, altınla ilgili değerlendirmelerini ve beklentilerini Nasıl Bir Ekonomi TV’de paylaştı. Eryılmaz, 22 Aralık’ta açıklanan FED’in enflasyon ölçüsü olan tüketici harcamaları (PCE) endeksine dikkat çekti. PCE, Kasım’da yüzde 0,1 düşerek yıllık bazda yüzde 2,6’ya geriledi. Beklentiler yüzde 2,8 olacağı yönündeydi.

Eryılmaz, söz konusu verilerin beklentilerden daha düşük geldiğini ve piyasanın ABD’de ekonomik büyümenin yavaşlamasını fiyatladığını belirtti. En önemlisi de FED’in daha erken faiz indirebileceği beklentisinin oluştuğunu söyledi.

Ons altında 2070 seviyesinin takip edildiğini ifade eden uzman, bu seviyenin aşılması ve kalıcı olunması durumunda güçlü bir yükselişin gelebileceğini paylaştı. ABD’de Noel haftası nedeniyle çok fazla veri akışı olmadığını kaydeden Eryılmaz, bu kapsamda işlem hacminin bir miktar düşük kalabileceğini söyledi.

“EMTİALARIN YILI OLABİLİR”

İnvesting yazarlarından Günay Caymaz ise altın ile ilgili yaptığı analizinde FED’in faiz indirimi yapabileceği tahminlerine dikkat çekti ve 2024 yılının emtia yılı olabileceğini paylaştı. Bu kapsamda en fazla işlem hacmine sahip olan altında yükseliş beklentisinin canlı kaldığını vurguladı.

Caymaz, Ukrayna ve Gazze özelinde çatışmaların devam ettiği gerçeğini göz önünde bulundurarak risklerin 2024’te de devam etmesi durumunda, altının desteklenebileceğini belirtti. Ons altının 2023’ü 2070 dolar bandındaki son kapanış zirvesi üzerinde tamamlayabilmesi durumunda Ocak ayının ilk haftasında ivmesini artırarak yükselebileceğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx