Brüksel’de Terör Saldırısı! İsrail Filistin Gerilimi Avrupa’ya mı Yayılıyor?

Brüksel’de yerel saatle 19.15 civarında turuncu montlu bir kişi, motosikletiyle geldiği Sainctelette Meydanı, d’Ypres ve Ninieme de ligne bulvarları yakınında bir cadde üzerinde rastgele ateş açtı.

Saldırı sonucu iki kişi ölürken yaralıların sayısı konusunda net bir açıklama yapılmadı.

Öldürülen iki kişinin İsveç uyruklu futbol taraftarları olduğu belirtildi.

Bir görgü tanığı, saldırganın ateş etmeden önce “Allahu ekber” diye bağırdığını söyledi.

“ÜÇ KAFİRİ ÖLDÜRDÜM”

Saldırının ardından sosyal medyada saldırgana ait olduğu ifade edilen bir video paylaşıldı. “Slayem Slouma” isimli bir profilden paylaşıldığı görülen videoda saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen kişinin “Üç kafiri öldürdüm” dediği ifade ediliyor.

Saldırının ardından Brüksel’de alarmı seviyesi en yüksek olan 4’e çıkarıldı. Belçika’nın geri kalanında ise alarm seviyesi 3. seviyede bulunuyor.

Federal savcılık olayı terör saldırısı olarak değerlendirdi ve operasyon başlattı.

Euro 2024 Elemeleri kapsamında Belçika, kendi sahasında İsveç ile karşı karşıya. Şehirde bu yüzden çok sayıda İsveçli turist olduğu belirtilirken Kral Baudouin Stadyumu’na 5 kilometre mesafede gerçekleştirilen saldırı nedeniyle maç ertelendi.

Saldırganın yakalanmamış olması nedeniyle tribünlerde kalmaları yönünde çağrı yapıldı.

BAŞBAKAN: TERÖRLE MÜCADELEMİZ ORTAK

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, sosyal medya platformu X üzerinden paylaştığı mesajında, olayları Federal Kriz Merkezinden takip ettiğini belirterek, vatandaşlara dikkatli olma çağrısı yaptı.

İsveçli mevkidaşına başsağlığı dilediğini bildiren de Croo, “Terörle mücadelemiz ortak” ifadesini kullandı.

İSVEÇ’TEN İLK AÇIKLAMA

İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strommer “Bu gece Brüksel’den korkunç bir haber aldık. Hükümet ofisi ve ilgili yetkililer, olup bitenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yoğun bir şekilde çalışıyor” dedi. Bakan, İsveç hükümetinin Belçika hükümetiyle doğrudan temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi.

MACRON’DAN “İSLAMCI TERÖR SALDIRI” ÇIKIŞI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Brüksel bir kez daha İslamcı terör saldırısına maruz kaldı” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Teröre karşı birlikteyiz” mesajını paylaştı. (REUTERS-AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx