CHP’li Genç, Yeşilay’ın Mali Tablolarını Yayınlamamasını TBMM’ye Taşıdı: Yeşilay’ın Kaynakları Nereye Harcanıyor?

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı faaliyet raporuna göre 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarılan Yeşilay’ın, 2021 yılından beri mali tablosunu açıklamamasını TBMM gündemine taşıdı. Genç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya; “Yeşilay’ın, 2021 yılı itibarıyla tablolarını açıklamaması konusunda bakanlığınız nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır? Her yıl yüz milyonlarca lira kaynak aktarılan Yeşilay’ın, kaynağı nerelerde kullandığı denetleniyor mu” diye sordu.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Sağlık Bakanlığı 2023 Faaliyet Raporu’na göre; 2021 yılından beri mali tablosunu açıklamayan Yeşilay’a 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarıldığını hatırlatarak konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Genç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bu kaynağın nereye harcandığını ve Vakıf ve Dernekler Kanunu gereği mali tablosunu açıklamak zorunda olan Yeşilay’ın 2021 yılından itibaren olan mali tablolarını neden açıklamadığını sordu.

Genç, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; 2012 yılında kurulan Yeşilay’ın Bilim Kurulu üyeleri arasında daha önce kamudaki üç işten üç farklı maaş aldığı ortaya çıkan eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Ayşen Gürcan, Türkiye Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesi Murat Balcı ve İskenderpaşa Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen akademisyen Ömer Miraç Yaman gibi isimlerin yer aldığını da hatırlattı. Genç, önergesinde; “Bağımlılıkla mücadele amacıyla kurulan Yeşilay, yönetiminde yer alan isimler itibarıyla ‘İktidarın arka bahçesine dönüştürüldü’ eleştirilerinin odağına oturdu. Kritik önemi bulunan bir kurumun siyasi iktidar tarafından kendisine yakın isimlere istihdam alanı yaratılması amacıyla kullanılması kamuoyunda büyük tartışma yarattı. Yönetimindeki isimler nedeniyle giderek tartışmalı hale gelen kuruma, Sağlık Bakanlığı bütçesinden 2023 yılında 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarıldı. Kurumun 2021 yılından bugüne mali tabloları açıklamaması ise tartışmaları daha da büyüttü” değerlendirmesini yaptı.

CHP’li Genç, Bakan Ali Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

“Vakıf ve Dernekler Kanunu gereği mali tablolarını şeffaf şekilde kamuoyuna açıklaması gereken Yeşilay’ın, 2021 yılı itibarıyla tablolarını açıklamaması konusunda bakanlığınız nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır?

Her yıl yüz milyonlarca lira kaynak aktarılan Yeşilay’ın, kaynağı nerelerde kullandığı denetleniyor mu?

Yeşilay’a yönelik en son denetim ne zaman gerçekleşmiştir?

Yeşilay’a yönelik gerçekleştirilen denetimin sonuçları nedir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx