Çinli İşletmelerin AB İş Ortamına Güveni Düşüyor

BRÜKSEL, 15 Kasım (Xinhua) — Çin Avrupa Birliği (AB) Ticaret Odası (CCCEU), küresel strateji danışmanlık şirketi Roland Berger’le işbirliği yaparak “Güven İnşa Etmek, Refahı Artırmak” başlığıyla kurumun en önemli yıllık raporunu yayımladı.

Rapora göre Çinli işletmelerin AB iş ortamına yönelik derecelendirmeleri, hızı yavaşlasa da dört yıldır düşüş kaydediyor.

Anket yapılan ya da görüşülen yaklaşık 180 işletmenin yüzde 90’ı AB içinde gelirlerinin arttığını bildirdi. Rakam, geçen yılki yüzde 70 oranına göre büyük artış anlamına geliyor. Şirketlerin yaklaşık yüzde 80’i de yatırımlarını artırmayı planladıklarını belirtti.

CCCEU, Salı günü yaptığı açıklamada, kıtada faaliyet gösteren Çinli şirketlerin Avrupa pazarına genel olarak güven duyduğunu, ancak yaklaşık yüzde 63’ünün AB’nin “riski azaltma” politikasından rahatsız olduğunu kaydetti.

Katılımcıların neredeyse yarısı geçtiğimiz yıl içinde AB siyasi ortamının daha da kötüleştiğini düşünüyor. Şirketler, bu kötüleşmeyi blokun “riski azaltma” yaklaşımına, politika karmaşıklığına ve artan ticari engellere bağlıyor.

CCCEU Başkanı Xu Chen, günlük ticaretin 2 milyar euroyu (2,17 milyar ABD doları) aşmasıyla, Çin-AB ekonomik ilişkilerinin 2022’de dönüm noktasına ulaştığını söyledi. Geleneksel olarak elektronik eşyalar ve otomobillerin hakim olduğu ikili ticarette, güneş panelleri ve elektrikli araç gibi yüksek teknolojili ve yeşil ürünlerde kayda değer bir artış görülüyor.

CCCEU Genel Sekreteri Fang Dongkui, “En büyük ekonomilerden ikisi arasındaki iyi işbirliği, küresel ekonomik istikrarda yeri doldurulamaz bir rol oynuyor” diye konuştu.

Çin ve AB’nin yeşil kalkınma konusunda müşterek bir anlayışı paylaştığını ve dijital dönüşüm alanında birbirlerinin güçlü yanlarını tamamladıklarını kaydeden Fang, iki taraf arasındaki işbirliğinin geleceğinin parlak olduğunu sözlerine ekledi.

AB’de faaliyet gösteren yaklaşık 1.000 Çinli işletmeyi temsil eden ve AB üye ülkelerinde odaları bulunan Brüksel merkezli CCCEU, 2018 yılında kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx