Kış Lastiğinde Kritik Detay! Bu Şart Mutlaka Bulunmalı

Kış lastiği mevsimi başladığında, ticari araç sahiplerine önemli hatırlatmalar yapılıyor. Uzmanlar, kış lastiklerinin kış zinciri yerine geçmediğini vurgularken, yeni yılda yönetmeliği ihlal eden sürücülerin 4 bin lira ceza ödemek zorunda kalacağı uyarısında bulunuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemelerine göre, 1 Aralık-1 Nisan arasında tüm ticari araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

1 Ocak 2024’ten itibaren ise bu kurala uymayanlar 4 bin 69 lira ceza ödeyeceklerdir. Kış lastiklerinin uluslararası standartlara uygun olması gerektiğini belirten uzmanlar, lastiklerde ‘Üç Tepeli Dağ İçinde Kar Tanesi (3PSF)’ logosunun olmamasının, yani sadece M+S logosu bulunan lastiklerin kış lastiği olarak kabul edilemeyeceğini ifade ediyor.

Haber Global’e konuşan Güvenli Sürüş Uzmanı Öğr. Gör. Özgür Şener, kış lastiğinin lüks bir tercih olmadığını vurgulayarak, sadece yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda değil, tüm karayolu taşıtlarında kış lastiği kullanılması gerektiğini belirtiyor. Şener, kış lastiklerinin her türlü hava koşulunda sürücüyü güvenle taşıyabilecek bir süper kahraman olmadığını ve kar zincirinin yerine geçmediğini ekliyor.

Kış lastiklerinin özellikle 7 derece altındaki hava koşullarında güvenli sürüş sağlamak amacıyla üretildiğini belirten Şener, bu lastiklerin sertleşmeyen ve yol tutuş performansını azaltmayan bir yapıya sahip olduğunu söylüyor.

Şener, tavsiye edilen güvenli diş derinliğinin 4 santimetre olduğunu ifade ederek, bu derinliğin altındaki lastiklerin kış lastiği özelliklerini tam olarak yerine getiremeyeceğini ve karlı, buzlu zeminlerde güvenli sürüş için zincir takılmasının gerekliliğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx