Nijer, Fransa’ya uranyum ve altın ihracatını kesti

Geçtiğimiz günlerde askeri darbe yaparak Nijer yönetimine el koyan cunta, Fransa’ya uranyum ve altın ihracatının askıya alındığını açıkladı.

Nijer, Fransa’nın uranyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılıyor ve AB’nin toplam uranyum ithalatının beşte birini oluşturuyor. Öte yandan bir şirket sözcüsü, Fransa’nın devlet kontrolündeki nükleer yakıt üreticisi Orano’nun Nijer’deki faaliyetlerini sürdürdüğünü ve durumu izlediğini belirterek “önceliğimiz ülkedeki çalışanlarımızın güvenliğini sağlamak” dedi.

Fransa enerji bakanlığından bir yetkili ise “Fransa, elektrik santrallerinin arz güvenliğini sağlamak için herhangi bir tesise, şirkete veya ülkeye bağımlı değil” dedi.

Öte yandan Nijer’de protestocular bir Fransız bayrağını yakarak “Kahrolsun Fransa” sloganlarını attı. Bir başka protestocu ise “Uranyum, elmas, altın, petrolümüz var ve köle gibi yaşıyoruz. Bizi güvende tutmak için Fransızlara ihtiyacımız yok” diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre

Nijer, dünyanın en büyük yedinci Uranyum üreticisidir. Nijer, Fransa’da elektrik üretmek için kullanılan uranyumun yüzde 15-17’sini oluşturuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx